aktualne wyjazdy
PIELGRZYMKOWYM SZLAKIEM

LIBAN – NAWIEDZENIE GROBU ŚW. CHARBELA

TERMIN: 26.06 – 04.07.2022
CENA: 780 USD + 3000 PLN

PROGRAM RAMOWY

Dzień 1: Przejazd na lotnisko do Warszawy. Odprawa, przelot do Bejrutu w godzinach nocnych, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.


Dzień 2: Śniadanie, nawiedzenie miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni św. Charbela i klasztorze św. Maruna Annaya – grób św. Charbela (możliwość odprawienia Mszy św.). Powrót do Byblos, wypoczynek na plaży. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


Dzień 3: Śniadanie, przejazd do Sydonu, zwiedzanie: Zamek Morza (XIII w.), Stare Miasto, targ i fabryka mydła (XV w.) Khan El Franj – karawansaraj (XVII w.). Przejazd do Tyru – nekropolii z czasów rzymskich i bizantyjskich, zwiedzanie: akwedukt i hipodrom (II w n.e.), port i termy rzymskie, starożytne forum. W drodze powrotnej wizyta w Magdouche – sanktuarium Matki Bożej Oczekującej (możliwość odprawienia Mszy św.). Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


Dzień 4: Śniadanie, wyjazd do Bejrutu, zwiedzanie miasta: spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście na miejsce wykopalisk z czasów rzymskich (I/II w. n.e. – dawne termy, agora, szkoła prawa rzymskiego) oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego (Kolos z Byblos, sarkofagi królów z Byblos, Tyru i Sydonu, kolekcja biżuterii fenickiej z III w p. n. e., mozaiki rzymskie i bizantyjskie). Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywa Hanka Ordonówna (możliwość odprawienia Mszy św.). Zwiedzanie Naher Kalb – pogańskiego miejsca kultu bożka psa. Znajdują się tam tzw. Stelle – tablice upamiętniające zdobycie tego miejsca przez starożytnych wodzów (min. Faraona Ramzesa II). Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


Dzień 5: Śniadanie, przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany (uwaga: dotyczy programów realizowanych od maja do grudnia). Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus (możliwość odprawienia Mszy świętej w kościele parafialnym wspólnoty maronickiej). Przejazd do Kantyny Ksara –  słynnej fabryki libańskiego wina, zwiedzanie połączone z  degustacją. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


Dzień 6: Śniadanie, wyjazd do Jeita Grotto – światowej sławy jaskini, którą zwiedza się na dwóch poziomach – górną spacerem, dolną – łodzią. Następnie zwiedzanie maronickiego klasztoru Bkerke – siedziby Patriarchy Maronitów Przejazd do Harissa – Narodowe Sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu (możliwość odprawienia Mszy św.). Ghazire – malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego Padewskiego (podczas II Wojny Światowej przebywało tutaj wielu Polaków, miejsce to odwiedził też Juliusz Słowacki). Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.


Dzień 7: Śniadanie, przejazd na północ Libanu do lasu cedrowego opisanego w Starym Testamencie. Diman, letnia siedziba Patriarchy Kościoła Maronickieg, (możliwość odprawienia Mszy św.) Następnie przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami. Wizyta w Bakaa Kafra – miejscu urodzin św. Charbela oraz w Qozahaya – klasztorze św. Antoniego Wielkiego. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


Dzień 8: Śniadanie, przejazd do Byblos – miasta z V w p.n.e. Zwiedzanie min. kościoła św. Jana Chrzciciela, teatru rzymskiego, zamku krzyżowców, nawiedzenie Sanktuarium św. Rafki – patronki cierpiących i św. Hardini – mistrza nowicjatu św. Charbela. Ponowna wizyta w Annaya – pożegnanie ze św. Charbelem w Jego  Pustelni i Klasztorze Św. Maruna (możliwość odprawienia Mszy św.). Powrót do hotelu, pożegnalna obiadokolacja, nocleg.


Dzień 9: Poczęstunek przed wyjazdem,  wykwaterowanie z hotelu transfer na lotnisko, wylot do Warszawy. Transfer do parafii.

 

Informacje dodatkowe:

W programie przewidziana jest codzienna Msza święta i czas na osobistą medytację.

W zależności od miejscowych uwarunkowań lub godziny przylotu samolotu kolejność odwiedzanych miejsc może być inna niż opisana w ramowym programie pielgrzymki.

Miejsce oraz godzina wylotu może ulec zmianie.

 Cena pielgrzymki obejmuje:

 • Transfer klimatyzowanym autokarem z parafii na lotnisko i z lotniska,
 • Przelot samolotem w obie strony,
 • 8 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelach***,
 • Wyżywienie w postaci śniadań (8), obiadokolacji (8),
 • Kawa lub herbata do kolacji,
 • Przejazdy w Ziemi Świętej klimatyzowanym autokarem,
 • Opieka pilota,
 • Opłaty lotniskowe i dopłaty do paliwa,
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (KLiA) do kwoty 30.000 EUR – w tym ubezpieczenie CP (choroby przewlekłe),
 • Ubezpieczenie NNW do kwoty 4.000 EUR,
 • Ubezpieczenie BP (bagażu) do kwoty 400 EUR,
 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) do kwoty 50.000 EUR,
 • Składka na UFG – 13,00PLN,
 • Bakszysz, bilety wstępu, zestaw Audio guide.

Cena pielgrzymki nie obejmuje:

 • Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji: 2,5 lub 5% ceny pielgrzymki.
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (240USD).

 

Wpłaty:

– 1000PLN w dniu zapisu,

– reszta do 20.05.2022 r.

Paszport ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wylotu.

Do Libanu nie zostaną wpuszczone osoby: posiadające w paszportach stemple graniczne/wizę izraelską, posiadające w paszportach stemple graniczne jordańskie lub egipskie z punktów/przejść granicznych (nawet przy braku stempli izraelskich), posiadających w paszportach jedynie stemple wjazdowe lub wyjazdowe jordańskie lub egipskie – ale nie mające dowodu na to, że ich wjazd lub wyjazd w trakcie danego pobytu nie odbywał się przez Izrael (potrzebne stemple egipskie lub jordańskie w obie strony – wjazd i wyjazd).

Odmowa wjazdu do Libanu wydana przez urzędników granicznych jest ostateczna i nie podlega odwołaniu

 

Kontakt:

ORBI

11 Listopada 60-62

43-300 Bielsko-Biała

ks. Andrzej Soboń, SVD

Tel.: 504 181 304

 

e-mail: pielgrzymki_orbi@interia.pl, biuro@orbipielgrzymki.pl

www.orbipielgrzymki.pl