oferta dla grup
PIELGRZYMKOWYM SZLAKIEM

Turcja – Pielgrzymka śladami św. Pawła

ZAPYTAJ O CENĘ
organizujemy wyjazdy dla grup od 7 osób

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

1 DZIEŃ

Wyjazd z parafii. Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w okolicy Belgradu.


2 DZIEŃ

Po śniadaniu dalszy przejazd do Turcji. Obiadokolacja. Przejazd do Gelibolu miejscowości położonej nad Cieśniną Dardanele. Zakwaterowanie i nocleg.


3 DZIEŃ

Po śniadaniu przeprawa promowa przez cieśninę Dardanele, zwiedzanie Troi – miasta Króla Priama, gdzie znajdują się: replika Konia Trojańskiego, wykopaliska i muzeum. Przejazd do antycznego Pergamonu – jednego z „siedmiu kościołów Apokalipsy wg św. Jana”, zwiedzanie ruin miasta słynącego niegdyś ze wspaniałej biblioteki i gimnazjonu. Przejazd do Didim przez okolice gdzie znajdowały się miejsca znane jako kolejne kościoły Apokalipsy: TIATYRA dzisiejsze Aksehir, SMYRNA dzisiejszy Izmir. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.


4 DZIEŃ

Po śniadaniu czas wolny w Didim – (niegdyś miejscowość ta zamieszkała była głównie przez kapłanki i kapłanów słynnej w całym starożytnym świecie świątyni Apollina z drugą, co do znaczenia po delfickiej wyrocznią, której wspaniałe ruiny stanowią do dziś niezwykłą atrakcję turystyczną. Wczasach antycznych odbywały się tu doroczne zjazdy wróżbitów i kapłanów. Dziś znany kurort Riwiery Egejskiej z ładnymi piaszczystymi plażami, ciepłym, czystym morzem i tętniącą życiem nadmorską promenadą, obiadokolacja, nocleg.


5 DZIEŃ

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie Efezu, Selcuku i Meryemana; Efez – jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie, jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych i historycznych Turcji, miasto w którym nauczali św. Paweł i św. Jan. Zwiedzimy m. innymi: słynną Drogę Arkadyjską, do dziś czynny amfiteatr na ok. 25.000 osób oraz przepiękną, odrestaurowana fasadę Biblioteki Celsjusza. Selcuk – gdzie znajdują się ruiny bazyliki św. Jana – wybudowanej nad grobem Apostoła Meryemana – urocze wzgórze z małym odrestaurowanym domkiem, w którym wg jednej z miejscowych tradycji ostatnie lata swego życia spędziła Matka Boża. Jest to miejsce uznawane za święte przez chrześcijan i muzułmanów. Dzień 15 sierpnia jest obchodzony w sposób uroczysty jako pamiątka dnia Wniebowzięcia NMP. Przez cały rok pielgrzymują tu wierni z różnych stron świata. Dom Maryi Panny odwiedził m. innymi, papież Jan Paweł II. Przejazd do Didim, zakwaterowanie w hotelu obiadokolacja i nocleg.


6 DZIEŃ

Po śniadaniu przejazd do Pamukkale, po drodze zwiedzanie Miletu – antycznego miasta filozofów skąd pochodził między innymi słynny matematyk i astronom Tales z Miletu. Następnie starożytne Hierapolis – miejsce śmierci św. Filipa: antyczne sanatorium, amfiteatr, spacer po kaskadach wapiennych zwanych „Bawełnianym Zamkiem”. Możliwość kąpieli w basenie Kleopatry z wodą termalną. Tuż obok znajdują się ruiny Laodycei (miasta sadu) kolejnego z siedmiu kościołów z Apokalipsy oraz Kolosy (listy do Kolosan). Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Pamukkale.


7 DZIEŃ

Po śniadaniu przejazd na krótkie zwiedzanie Konyi – starożytnego Ikonium, które również odwiedził św. Paweł. Dziś miasto jest ważnym centrum religijnym, siedzibą i miejscem spoczynku założyciela słynnego zakonu Wirujących Derwiszów Mevlany. Przejazd do Mersin, w okolice Tarsu- miejsca urodzin św. Pawła, kolacja i nocleg w hotelu.


8 DZIEŃ

Po śniadaniu wypoczynek na pięknych piaszczystych plażach Morza Śródziemnego vis a vis uroczej małej wysepki, do której można dopłynąć rowerem wodnym. Na wyspie znajdują się malownicze ruiny z okresu wypraw krzyżowych zwane Kizkalesi – Zamek Dziewicy. Można również wybrać się na wycieczkę do oddalonych o 8 km ruin zapomnianego miasta Kanlıdivane – starożytnego Kanytelis. Warto tu obejrzeć pochodzącą z czasów hellenistycznych wieżę i liczne ciekawe ruiny domostw. Kolacja i nocleg w Mersin.


9 DZIEŃ

Po śniadaniu przejazd do Tarsu rodzinnego miasta apostoła narodów – św. Pawła Zobaczymy jego dom, studnię oraz Bramę Kleopatry. Następnie przejazd do Kapadocji, i zwiedzanie jednego z podziemnych miast Kaymakli lub Derinkuju drążonych przez tysiąclecia w tufie wulkanicznym składające się z wielu tuneli i pomieszczeń, w których miejscowa ludność chroniła się w czasie wojen, niekiedy na długie miesiące zakwaterowanie w hotelu obiadokolacja i nocleg.


10 DZIEŃ

Po śniadaniu zwiedzanie Kapadocji baśniowej krainy słynącej z „księżycowego krajobrazu” oraz skalnych grzybów utworzonych w wyniku erozji i dawnej aktywności wulkanicznej. Panorama lub spacer doliną Ihlary. W programie Göreme – słynna dolina w Kapadocji, w której znajduje się Park Narodowy z około 350 kościołami wykutymi w skale, z których najwspanialsze to kościół św. Barbary, Kościół Jabłka, Ciemny Kościół. Dla zainteresowanych możliwość uczestnictwa w „wieczorku tureckim”. Obiadokolacja i nocleg.


11 DZIEŃ

Po śniadaniu wyjazd z Kapadocji. Przejazd przez Ankarę – stolicę Turcji i zwiedzanie Anitkabir – mauzoleum Atatürka. Odwiedzimy także Polonezkoy (Adampolu) – polską osadę pod Istambułem założoną przed laty przez naszych rodaków, potomków powstań: listopadowego i styczniowego mieszkających od kilku pokoleń w pięknych okolicach niedaleko Bosforu. Zwiedzić można stary polski cmentarz, kościół, niewielkie muzeum Zofii Ryży oraz odpocząć w jednej z restauracji prowadzonych przez polskie rodziny. Wjazd do Istambułu przez most nad Cieśniną Bosfor, łączący Europę z Azją. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.


12 DZIEŃ

Po śniadaniu zwiedzanie niezwykłych atrakcji Istambułu: Hagia Sofia (kościół Mądrości Bożej) – arcydzieło sztuki bizantyjskiej z VI w., a później jedna z najsłynniejszych muzułmańskich świątyń, Błękitny Meczet – najwspanialszy przykład klasycznego okresu sztuki islamskiej, Pałac Sułtanów Topkapi – niegdyś polityczne centrum imperium osmańskiego, Hipodrom – miejsce gdzie niegdyś odbywały się wyścigi rydwanów. Dla chętnych – rejs statkiem po Bosforze z przepiękną panoramą najciekawszych zabytków europejskiej i azjatyckiej części metropolii oraz na zatokę Złotego rogu i Więżę Galata. Czas wolny i możliwość zakupów na Wielkim Bazarze – jednym z największych historycznych centrów handlowych Europy (ok. 4000 sklepików). Obiadokolacja, nocleg.


13 DZIEŃ

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy, w Edirne dawnym Adrianopolu krótkie zwiedzanie miasta, którego ozdobą jest jeden z największych i najpiękniejszych meczetów Turcji Selimiye Camii. Ta górująca nad miastem symetryczna i harmonijna budowla to prawdziwe arcydzieło, wzniosłą kopułę podtrzymuje 8 kolumn, słupy i przypory. Cztery smukłe minarety o wysokości 71 m dodają wrażenia ogromu. Dalszy przejazd na obiadokolację i nocleg tranzytowy w Serbii.


14 DZIEŃ

Po śniadaniu wyjazd do Polski przez Serbię, Węgry, Słowację. Przyjazd do parafii późnym wieczorem.


 

Informacje dodatkowe:

Cena pielgrzymki obejmuje:

 • przejazd klimatyzowanym autokarem (odbiór z parafii),
 • 13 noclegów w hotelu **/***,
 • śniadanie (13) i obiadokolacja (13),
 • wodę do kolacji
 • opieka pilota,
 • ubezpieczenie KL, CP, NNW, BP

Cena pielgrzymki nie obejmuje:

 • opłaty za wizę turecką 15 EUR,
 • kosztów wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych i drobnych napiwków ok. 150 EUR,
 • kosztów imprez fakultatywnych: noc turecka w Kapadocji 30€, rejs statkiem po Bosforze ok. 20 EUR,
 • w celu sprawnej realizacji programu część przejazdów po Istambule będzie realizowana środkami komunikacji miejskiej, koszt ok. 2 EUR,
 • dopłaty do pokoju 1 osobowego 115 €

Kontakt:

ORBI
ul. 11 Listopada 60-62 lok.201
43-300 Bielsko-Biała
Renata Juraszek
Tel.: 601 706 984
Marcin Kwaśny
Tel.: 603 808 599
e-mail: pielgrzymki_orbi@interia.pl
biuro@orbipielgrzymki.pl
www.orbipielgrzymki.pl